• Nowy

Various – Echo Wielkiej Płyty (Rare, Unreleased & Forgotten Electronic Music From Poland 1982​-​1987)

(Pre-Order! / Przedsprzedaż! - Wysyłka od 24.05.2021!)
A1: Andrzej Mikołajczak - Ring Modulator
A2: Andrzej Mikołajczak - Tori
A3: Andrzej Mikołajczak - Nocna Eskapada
B1: Grupa Jot - Pamiętnik Manekina (Instrumental)
B2: Wojciech Jagielski - Sałatka z bananów
B3: Wojciech Jagielski - Sniadanie Pod Palma
B4: Jacek Skubikowski - Ekstrakcja
C1: Krzysztof Duda - Robotron
C2: Krzysztof Duda - Tascam
C3: Mikołaj Hertel - Wewnętrzny Puls
C4: Mikołaj Hertel - Powitania i Rozstania
D1: Stefan Sendecki - Take Off (Instrumental)
D2: Stefan Sendecki - Tape Hunters
D3: Stefan Sendecki - Astrożaglowiec
128,90 zł
W magazynie
Discover Visa Master Card

„Nie ma ciszy w bloku" – brzmiał refren jednego z pierwszych w Polsce rapowanych utworów grupy Deuter, wydanego jeszcze w czasach późnego PRL-u. Jednak w tamtych czasach blokową ciszę rzadko zakłócały dźwięki syntezatorów. Inaczej niż na Zachodzie. Tam lata 80. to czas umasowienia technologii syntezy dźwięku, wcześniej niedostępnej, bo zbyt drogiej dla amatorów.

W tym czasie w Wielkiej Brytanii syntezatory, tańsze i produkowane w większych partiach, trafiają w ręce wychowanej na punk rocku młodzieży. W Stanach Zjednoczonych pierwsze samplery wykorzystuje już hip-hop, seryjnie produkowane automaty perkusyjne i syntezatory basowe Rolanda za chwile trafią do młodzieży dorastającej na przedmieściach wielkich miast, powstaną nurty techno i acid house.

W komunistycznej, będącej częścią bloku wschodniego Polsce z dostępem do instrumentów elektronicznych jest ciągle słabiej. Znaleźć je można w studiach nagraniowych państwowego radia i telewizji, pojedyncze urządzenia przywożą zachodni dyplomaci lub pracujący na zagranicznych kontraktach Polacy. Można też "zdobyć" egzemplarze radzieckiej produkcji – od stacjonujących w Polsce żołnierzy Armii Czerwonej.

Na albumie „Echo wielkiej płyty" odnajdziemy wiele zapomnianych lub nawet nigdy wcześniej nie wydanych, a przy tym oryginalnych i charakterystycznych dla polskiej sceny elektronicznej, nagrań tworzonych w połowie lat 80. Trudnych do zaszufladkowania, zawieszonych pomiędzy nurtem el-muzyki, jak ją w Polsce nazywano, a muzyką użytkową. Często sprowadzonych tylko do roli tła w programach telewizyjnych poświęconych nauce czy komputerom.

Pierwsza kompilacja w dorobku labelu The Very Polish Cut Outs, to próba przybliżenia słuchaczom na całym świecie kilku mniej znanych, niektórych całkowicie dziś zapomnianych, twórców polskiej muzyki elektronicznej, którzy w latach 80. pomimo ograniczonego dostępu do sprzętu, tworzyli niezwykle ciekawą i różnorodną muzykę. Wszystkie utwory zostały odnalezione i wyselekcjonowane przez Maciej Zambona oraz Norberta Borzyma, którzy są również współodpowiedzialni za wydanie w 2020 roku niesamowitego albumu "Dotyk" Renaty Lewandowskiej.

Premiera płyty, która odbędzie się w drugiej połowie maja, będzie również zwieńczeniem ich 3 letniej archiwalnej pracy jaką włożyli w przygotowanie tej kompilacji na podwójnym winylu, w limitowanym nakładzie 800 kopii.

TVPCRE002
2021-05-24

Opis

Format
2LP

Specyficzne kody

Promocje

Top